Home / Genel / Merhaba Dünya! aslında ne demektir?

Merhaba Dünya! aslında ne demektir?

Herkese merhaba, bu benim ilk yazım. Bu sebeple konunun bu olmasını istedim. Merhaba Dünya!, çalıştırıldığında ekranda Merhaba Dünya! yazan basit bir programdır. Hemen hemen her yazılımcının yeni bir dilde yazılım yazmaya veya yeni bir yazılım platformunda çalışmaya başladığında ilk yazmış oldukları yazılımdır. Dışarıdan bakıldığında ekrana basit bir yazı yazıyormuş gibi görünse de aslında yazılımcı açısından derleyicinin, yazılım bağımlılıklarının, derleme platformunun artık hazır durumda ve istenildiği gibi çalıştığının ilk ölçütüdür.

Gömülü yazılım açısından bakıldığında ise aslında hemen hemen ilk yazılım, led_blink (led yakıp-söndürme) yani aslında işlemcinin (mikro denetleyicinin) bir pininin on-off yapılması olarak karşımıza çıkmaktadır. Buradaki anlam ise daha derindir. Derleyici, sürücü, platform, programlayıcı, kurulan devre ve en önemlisi işlemci çalışmaktadır ve size “Merhaba!” demektedir. İşlemcinin bir pinini istediğim gibi ilk yakıp-söndürebildiğimde hissettiklerimi kelimelere dökemiyorum. Arkadaşıma bunu gösterdiğimde ise verdiği tepkiyi unutamıyorum: “Eeee yani?”

İlgili yazılım C kodu dosyasını butona tıklayarak indirebilirsiniz

download_icon

Fevzi Zengin Hakkında

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, gömülü yazılım alanında kariyer sahibi. Piyano çalmayı, seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve aksiyonu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir